Czystość i porządek na nieruchomości, czyli jak zadowolić klientów?
Aktualne wymagania prawne i obowiązki zarządców nieruchomości związane z utrzymaniem czystości i porządku na nieruchomości.
Czy wiesz...
- Jak zorganizować sprzątanie w nieruchomości i wokół niej?
- Utrzymanie czystości i porządku na nieruchomości, to nie tylko czysta klatka schodowe i przystrzyżony trawnik?
- Kiedy należy zrzucać śnieg z dachu, a kiedy przeprowadzić deratyzację?
- Jak zorganizować system gospodarki odpadami na nieruchomości?
- Jakie kary grożą właścicielowi lub zarządcy nieruchomości za niewywiązywanie się z obowiązku utrzymania czystości i porządku?
Od 01.01.2012 r. obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Najpóźniej w lipcu 2013 r. zaczną obowiązywać nowe, rewolucyjne zasady gospodarowanie odpadami. Wiąże się to z nowymi, dodatkowymi zadaniami i wyzwaniami dla właścicieli i zarządców nieruchomości. Rewolucyjność tych zmian oraz niedoskonałość i niespójność przepisów może rodzić wiele problemów. Nie każdy będzie umiał sobie z nimi poradzić. Ale ustawa o utrzymaniu czystości i porządku to nie tylko odbieranie śmieci i wyposażenie nieruchomości w pojemniki na śmieci. Ustawa (oraz Regulaminy utrzymania czystości i porządku – indywidualne dla każdej gminy, miasta, dzielnicy) regulują także takie zagadnienia, jak: podłączenie nieruchomości do kanalizacji; obowiązki właścicieli zwierząt; czynności związane z utrzymaniem nieruchomości w zimie i w lecie i wiele innych.
Korzyści ze szkolenia:
- Uczestnicy poznają najnowsze zmiany w prawie, które znacząco wpłyną na obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości.
- Uczestnicy poznają sprawdzone i skuteczne metody na utrzymanie czystości i porządku na nieruchomości oraz na pozyskanie przychylności lokatorów/użytkowników nieruchomości.
- Uczestnicy dowiedzą się na czym warto, a na czym nie warto oszczędzać na nieruchomości.
- Każdy z uczestników otrzyma komplet fachowych materiałów szkoleniowych oraz certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.
- Możliwość indywidualnych konsultacji z ekspertem.
Odbiorcy szkolenia:
Szkolenie skierowane jest do zarządów wspólnot mieszkaniowych, zarządców, administratorów nieruchomości, właścicieli obiektów i budowli, jak również działów utrzymania, działów administracyjnych w firmach produkcyjnych i usługowych. Odbiorcami szkolenia są także pracownicy urzędów – osoby, które zarządzają mieniem własności publicznej.
Program szkolenia realizuje 8 godzin edukacyjnych wg § 6 ust. 1 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2008 r. w sprawie doskonalenia zawodowego przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości (Dz. U. Nr 80, poz. 475).
Cena szkolenia:
Koszt uczestnictwa: 270 zł/osoba
Cena zawiera:
- materiały szkoleniowe
- 3 przerwy kawowe
zapisz się formularz (doc)
W trakcie zajęć praktycznych zostaną omówione:
1. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie
- zakres i adresaci ustawy
- nowelizacja ustawy z 2012 r.
2. Odpady komunalne stałe i płynne
- jak zorganizować odbiór
- opłata za gospodarowanie odpadami – zasady jej ustalania i podmioty obowiązane
3. Podłączenie nieruchomości do kanalizacji
- kiedy powstaje obowiązek podłączenia
- procedura podłączenia
4. Utrzymanie czystości i porządku w zależności od pory roku
- okres wiosna – lato
- okres jesień – zima
5. Nadzór organów gminy
- podmioty uprawnione
- egzekucja obowiązków
6. Regulaminy utrzymania czystości i porządku w poszczególnych gminach
- obowiązki dla właścicieli i zarządców nieruchomości
- istotne postanowienia
- obowiązki posiadaczy zwierząt domowych
- dezynfekcja i deratyzacja
- przykładowe regulaminy
7. Standardy utrzymania czystości i porządku - praktyka
- na obiekcie
- teren wokół nieruchomości
Spotkanie poprowadzi mgr Radosław Wasilewski – prawnik, absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, licencjonowany zarządca nieruchomości (Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii); wieloletni praktyk w zarządzaniu budynkami mieszkalnymi i wspólnotami mieszkaniowymi; współtwórca aktów prawnych z zakresu czystości i porządku; w latach 2007-2011 urzędnik samorządowy wyższego szczebla; dyrektor firmy zajmującej się utrzymaniem czystości, porządku i gospodarką odpadami.