VAT 2014 - rewolucyjne zmiany w fakturowaniu i obowiązkach podatkowych
- Kiedy faktura a kiedy rachunek?
- Skutki zmian dla podatników VAT czynnych i dla zwykłych niezarejestrowanych podatników, w tym dla wspólnot mieszkaniowych.
- Czy od dnia 1 stycznia 2014 r. zwykły niezarejestrowany podatnik może wystawiać faktury?
- Zasady refakturowania, w tym przy usłudze pośredniczenia w dostawie mediów do lokali.
- Podstawa opodatkowania przy refakturowaniu.
- Czy zwrot wydatków jest podstawą opodatkowania?
- Jak dokumentować obciążenie użytkowników lokali z tytułu wydatków na „podatek śmieciowy”?
- Obrót podatkowy a podatek dochodowy od osób prawnych.
- Jak prowadzić ewidencje i jak się rozliczać?
Tematyka szkolenia jest przydatna dla każdego podmiotu gospodarczego, także dla wspólnot mieszkaniowych, dokonujących sprzedaży lub odsprzedaży towarów i usług. Podatnik bowiem powinien wiedzieć, jak ma udokumentować najem lokalu czy najem powierzchni ściany na cele reklamowe – czy ma wystawić rachunek czy ma wystawić fakturę a może ma wystawić notę obciążeniową. Powinien też wiedzieć, że z momentem pierwszej czynności sprzedaży powinien rozpocząć bieżące prowadzenie ewidencji sprzedaży. Wspólnoty mieszkaniowe przepisy ustawy VAT powinny stosować odpowiednio przy usłudze pośredniczenia w odstawie mediów do lokali właścicieli. Jak ma stosować nowe rewolucyjne przepisy ustawy o podatku od towarów i usług zwykły niezarejestrowany podatnik a jak podatnik VAT czynny? Co grozi podatnikowi, gdy nie będzie przestrzegał przepisów prawa podatkowego?
Jak interpretować i stosować przepisy ustawy VAT ? Zazwyczaj przeciętny podatnik nie ma wiedzy w tym zakresie, a w razie problemów odsyła do księgowej, która prowadzi jego księgowość. Ale czy podatnik wie, że za wszystko odpowiada właśnie podatnik (za zobowiązania podatkowe odpowiada całym swoim majątkiem) a nie księgowa?
Korzyści ze szkolenia:
Podczas szkolenia będą przedstawione w sposób przystępny – krok po kroku
-
przepisy ustawy VAT,
-
w szczególności nowe przepisy obowiązujące od 2014 r.
a także
-
orzecznictwo sądów administracyjnych
-
interpretacje podatkowe, także najnowsze.
Dzięki temu podatnik będzie mógł zminimalizować ryzyko popełniania błędów.
Odbiorcy szkolenia:
Szkolenie przydatne dla różnych podmiotów, w tym w działalności spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, TBS, jednostek organizacyjnych gminy, jednostek PKP, jednostek Agencji Mienia Wojskowego i innych podmiotów, w tym wynajmujących, jak też dla innych dla firm usługowych rynku nieruchomości i osób zainteresowanych ta tematyką.
Cena szkolenia:
Koszt uczestnictwa: 320 zł/osoba
Cena zawiera:
- materiały szkoleniowe
- całodzienny serwis kawowy
- możliwość indywidualnych konsultacji z prowadzącym
Program szkolenia:
-
Zdarzenia i operacje gospodarcze w ewidencji rachunkowej podatników (w tym podatnika - wspólnoty mieszkaniowej)
-
Sprzedaż towarów i usług, w tym odsprzedaż mediów z tytułu usługi pośredniczenia w dostawie mediów do lokali. Udokumentowanie transakcji sprzedaży rachunkami (fakturami). Kiedy nie wystawia się nabywcy rachunków (faktur)?Czy od dnia 1 stycznia 2014 r. zwykły niezarejestrowany podatnik może wystawiać faktury?
-
Prowadzenie ewidencji sprzedaży towarów i usług przez zwykłego podatnika i podatnika VAT czynnego. Uproszczona ewidencja sprzedaży. Pełna ewidencja sprzedaży (rejestr sprzedaży i rejestr zakupów)
-
Czynności niebędące sprzedażą towarów i usług. Zwrot wydatków poniesionych w imieniu nabywcy i na jego rzecz, według nowych przepisów. Jak potraktować czynności obciążenia należnościami z tytułu pokrycia kosztów podatku śmieciowego? Czy zwrot wydatków powinien być udokumentowany rachunkiem (fakturą)?
-
Podatnicy zwolnieni podmiotowo od podatku VAT. Ważne zmiany w art. 113 u.p.t.u. Rejestracja podatkowa. Jak deklarować w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R metody rozliczeń z organem podatkowym?
-
Zwolnienie przedmiotowe od podatku VAT a zwolnienie podmiotowe – ważne zmiany. Czy wartość sprzedaży zwolnionej przedmiotowo wpływa na wyczerpanie kwoty limitu 150 000 zł?
-
Zakres zwolnienia z obowiązku posiadania kas rejestrujących, w tym w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych.
-
Stawki podatku VAT. Fakturowanie po zmianach. Obrót podatkowy VAT. Czy podstawę opodatkowania stanowią również opłaty i podatki? Podstawa opodatkowania – ważne zmiany. Korygowanie faktur – ważne zmiany.
-
Zasady refakturowania, w tym przy usłudze pośredniczenia w dostawie mediów do lokali. Podstawa opodatkowania przy refakturowaniu.
-
Obowiązek podatkowy podatników, w tym małych podatników rozliczających się metodą kasową. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w warunkach szczególnych?
-
Deklaracje VAT. Zasady odliczeń podatku naliczonego od podatku należnego oraz rozliczeń z organem podatkowym. Zakres zakazu obniżania podatku należnego o podatek naliczony. Prawa i rygory związane z nieściągalnymi wierzytelnościami – ważne zmiany. Zapłata podatku VAT.
-
Związek obrotu podatkowego z tytułu sprzedaży z podatkiem dochodowym od osób prawnych
-
Terminy i zasady przechowywania dokumentów według Ordynacji podatkowej. W jakiej formie można przechowywać faktury?
-
Odpowiedzialność podatkowa i karna skarbowa podatników.